Człowiek legenda. Postać równie kochana co znienawidzona. Jedni widzą w nim geniusza, inni bezwzględną maszynę. Początek kariery wyścigowej Ayrtona zaczął się od udziału w Brytyjskiej Formule Ford 1600 w 1981 r. Debiut okazał się dla Senny wyjątkowo szczęśliwy, bowiem zakończył serię na pierwszym miejscu. Ayrton debiutował w F1 w 1984 r. Już podczas debiutanckiego sezonu pokazał klasę na GP Monaco. Senna pokazał swoje umiejętności jazdy w deszczu. Startował z 13 pozycji, aby ostatecznie zająć drugie miejsce.
Formuła 1 zawsze była związana z pomiarem czasu. Dlatego wiele firm zegarmistrzowskich tak chętnie angażuje się w sponsoring team’ów czy nawiązanie współpracy z samą formuła i uzyskaniem miana głównego chronometrażysty.
Romans Senny i Tag Heuer’a nałożył się z przejściem Ayrtona do Teamu McLaren – Honda w 1988 roku. Niestety ku rozczarowaniu wielu osób Senna najczęściej kojarzony jest z zegarkiem właśnie tej firmy. Dokładnie z zegarkiem Tag Heuer ref. s25.706C. Zegarek napędzał kwarcowy mechanizm ETA 251/251 wyposażony w chronograph z możliwością pomiaru do 1/100 sek.
Pod koniec 1993 roku kiedy Senna zdecydował się na rozstania z McLarenem, dał swój zegarek głównemu mechanikowi – Ronowi Pelllatowi. Ostatecznie zegarek trafił na aukcję i został wylicytowany za kwotę $69’000

Autentyczny Zegarek Ayrtona Senny wylicytowany na aukcji w Bonhams
Tag Heuer był w sumie jedyną firma z którą oficjalnie współpracował Aytron Senna. Jednak, to nie jedyny znany zegarek noszony przez Aytrona. Zanim brazylijczyk nawiązał współpracę z TH najczęściej można było go spotkać z Seiko na ręku. Mowa o Seiko A828 z linii Speedmaster.
Linia Speedmaster była dedykowana głównie młodym entuzjastom motosportu. Zegarki wykorzystywały najwyższej klasy mechanizmy kwarcowe. Zarówno te ze wskazaniem analogowym (cal. 7a28) jak i LCD. Było to połączenie japońskiej technologii i włoskiego designu (za projekty zegarków odpowiedzialne było studio projektowe Giugiaro). W efekcie otrzymujemy zegarki nie tyle ciekawe czy zaawansowane technologicznie, ale przede wszystkim bardzo ergonomiczne – a to najważniejsze podczas pokonywania zakrętów i kontrolowania czasu podczas jazdy.
Seiko A828 to najlepszy przykład podejścia function over fashion. Ciemna, matowa koperta niweluje niepotrzebne odblaski. Czytelny wyświetlacz LCD umożliwia odczyt czasu w ułamku sekundy. Prosto i szybko. Obrócona o 20 stopni tarcza zegarka dodatkowo ułatwia odczyt pomiarów, bez zbędnego zdejmowania rąk z kierownicy. Ten zegarek to prawdziwy instrument a nie współczesny twór marketingowy z dorobioną, rzewną historią.
Dziś Mistrz obchodziłby 58 urodziny! Uczcijmy to kilkoma minutami „ciszy” oglądając video stworzone na cześć Senny!
Autor: Michał Kozłowski