Dziś zegarki sportowe powinny być duże, odporne na wstrząsy, czytelne, posiadać określone komplikacje. Nie zawsze tak było. Poniżej, przedstawiam wam trzy sportowe zegarki z początku XX wieku. Zegarki których DNA trudno szukać w dzisiejszych zegarkach sportowych…
Ziemia – Omega CK3532 „Pupitre”
Bardzo rzadki model Omegi z drugiej połowy lat ’30 XX-wieku. Zegarek był napędzany kultowym, manualnym mechanizmem cal. T17. Cechą szczególną tego zegarka była stalowa koperta (Staybrite) o charakterystycznej konstrukcji umożliwiającej potrójną ochronę mechanizmu – nie tylko przed wstrząsami, ale również kurzem. Przydomek „Pupitre” zyskał dzięki nietypowemu profilowi koperty. Pupitre oznacza po francusku biurko, pulpit. Podobnie jak dawne szkolne ławki tarcza zegarka była pochylona pod kątem – ułatwiając tym samym odczyt godzin w sytuacjach kiedy nasze ręce są zajęte – np. podczas prowadzenia samochodu i właśnie między innymi do tego typu aktywności została stworzona. Omega CK3532 jest jednym z pierwszych zegarków naręcznych poświęconych motoryzacji. Niestety z uwagi na niewielkę ilość wyprodukowanych sztuk, dobrze utrzymane egzemplarze osiągają ceny bliskie 8000CHF.

Omega CK3532 źródło: www.collectorsquare.com
Powietrze – Cartier Santos
Co Cartier ma wspólnego z powietrzem? Całkiem sporo, bowiem model Santos był pierwszym zegarkiem lotniczym w historii. Nazwa zegarka pochodzi od imienia przyjaciela Louisa Cartiera – brazylijskiego pioniera lotnictwa, Alberto Santos-Dumont.
Santos-Dumont przez wielu uznawany jest za pierwszego konstruktora samolotu. W przeciwieństwie do braci Wright skonstruował statek który samodzielnie wzbijał się w powietrzę oraz wyposażony był w podwozie umożliwiające lądowanie. W 1904 Louis Cartier, zaprojektował oraz wykonał pierwszy model zegarka który podarował swojemu przyjacielowi. Zegarek był nie tylko pierwszym lotniczym zegarkiem, ale również pierwszym męskim zegarkiem naręcznym!
Woda – Omega Marina
Historia zegarków wodoodpornych sięga połowy XIX-wieku. Pierwsze wzmianki o wodoodpornym zegarku jakie udało mi się znaleźć sięgają 1951 roku. W katalogu „Wielkiej wystawy prac przemysłu wszystkich narodów” możemy znaleźć taki opis „Przedmiotem wynalazku jest zabezpieczenie oraz ochrona czasomierza przed wodą, wilgocią morską oraz rdzą.” W 1885 roku na rynek trafiły pierwsze komercyjnie produkowane zegarki wodoodporne marki Waltham.
Niestety wczesne konstrukcje nie miały wiele wspólnego z zegarkami do nurkowania. Pierwszym zegarkiem który miał prawo nosić to miano była Omega Marine z 1932 roku. W 1936 roku Omega Marine została zanurzona w jeziorze Genewskim na 73m, gdzie spędziła 30 minut nie doznając żadnego uszczerbku. Rok później Szwajcarskie Laboratorium w Neuchâtel przyznało Omedze certyfikat gwarantujący wodoodporność na poziomie 13.5 atmosfery (135m).
Autor: Michał Kozłowski